Bezglutenski burek s puretinom

Mnogi koji pokušavaju s bezglutenskom prehranom zapnu zbog svoje ovisnosti o tijestu i kruhu. Kako napraviti kvalitetan, ukusan i trajan bezglutenski kruh od jednakih dijelova heljdinog, kukuruznog i rižinog brašna kroz postupak 24-satne fermentacije tijesta uz pomoć domaćeg kefira, opisao sam u datoteci naše FB grupe (To nisam ja – to je moja Štitnjača!).

Zbog 24-satne fermentacije tijesta, ovaj je kruh preporučljiv celijakičarima i svim osobama s najtežim oboljenjima crijeva. Brašno je znatno jeftinije od kupovnih bezglutenskih (BG) vrsta brašna. Znatno je i zdravije jer nema mnoštva loših aditiva koji se nalaze u kupovnim BG brašnima. Od tog istog brašna mogu se napraviti (uz manje ili veće varijacije) i sve vrste kolača, torti, palačinki, lazanja i pita. S obzirom da se heljdino i kukuruzno brašno jako loše veže (naravno, nema bjelančevine glutena), tanka tijesta i kore puno se teže izrađuju.

Za slane delicije rižino brašno vrlo često (iako nije pravilo) zamijenim pirovim brašnom. Bez ikakvih ga problema podnose osobe s necelijakijskom glutenskom intolerancijom pa čak i dobar dio celijakičara. Svakako im preporučujem da za prvi put isprobaju jako malu količinu pira i prate reakciju organizma.

Za tanke kore predlažem potpuno nov način izrade. On se inače u Aziji koristi za izradu ekstremno tankih kora od rižinog brašna. Kod nas se može primijeniti na brašna od kojih se inače vrlo teško mogu izraditi tanke kore (za burek, pite, lazanje, palačinke itd). Umjesto glutena, iskoristite kefirna zrnca koja ćete izblendati u tekućinu. Ona će korama dati elastičnost, kao i mogućnost izrade jako tankih kora.


BEZGLUTENSKI BUREK S PURETINOM

(Slagani burek od mljevene puretine s bezglutenskim korama od heljdinog, kukuruznog i pirovog brašna – na Mariov način)

Kore – sastojci i priprema

U posudi mikserom zamutite po 2 velike jušne kutljače (zaimače, šeflje, kaciole..) svakog brašna, 2 jajeta, žlicu izblendanih kefirnih zrnaca (da bi se povezalo heljdino i kukuruzno tijesto) uz pomalo dodavanja kefira kako bi dobili malo rijeđu smjesu od one za palačinke. Zatim dodajte sol, kurkumu, origano (u skladu sa svojim ukusom).

Na većoj tavi, ne prejako ugrijanoj i pouljenoj nauljenim papirom (obična nauljena bijela salveta kojom svaki put prije “premazivanja” kore natrljajte tavu) razvlačite tijesto tankom četkicom širine 3 cm. Praktički „ofarbate“ koru na tavi (tava ne smije biti jako vrela kako se kora ne bi odmah osušila) tako da dobijete jako tanke kore. Iako se heljda inače ne da tanko ispeći, ovom metodom možete izraditi kore debljine flis-papira. Istovremeno, dok se kore peku, isjeckajte pola poriluka, jedan srednji luk i propržite ih na ulju s malo maslaca. Dodajte pola kg mljevenog pureće mesa, propržite ga uz stalno sitnjenje dok tekućina potpuno ne ispari i dobro začinite.

Preljev za kore – sastojci i priprema

Preljev za kore napravite od 4 jajeta, 1 dl vrhnja, 1 dl kefira, 1 dl mladog sira ili ABC sira i malo ulja. Sve zajedno izmiksajte u posudi kako bi se sastojci sjedini. Slažite kore u pleh za pečenje. Svaku koru poškropite preljevom i složite meso koje ste propirjali s lukom i tako redom. Nakon što sve posložite, neka na vrhu ostanu dvije kore koje zalijte ostatkom preljeva.

Pecite na temperaturi od 210 stupnjeva 25 minuta. Ako ste iz ove količine tijesta ispekli 11 – 12 kora, jelo je dovoljno kao glavno jelo za ručak za 4 osobe. A ako dodate još 200 gr mesa, malo više luka i poriluka, imate glavno jelo za 6 osoba. Dobar tek!

Bezglutenske vrste brašna

Bezglutenski tart s 3 vrste sira

Bezglutensko čudo od kruha

Heljda – ukusna, zdrava i ljekovita + RECEPTI

Mario Marić: Štitnjača i kefir

Mario Marić

Obožava čitanje, svakodnevno učenje, DIY i švrljanje po planinama u potrazi za stećcima i starim gradovima.

WordPress Ads